Jak wybrać bieżnię

 

 

Przy wyborze bieżni należy rozważyć pewne kryteria. Po pierwsze trzeba wziąć pod uwagę pewne czynniki 

• Trzeba określić na jakim poziomie będziemy uprawiać sport: czy jesteśmy początkujący, czy zaawansowani? 

• Warto określić swoje cele treningowe: czy bieżnia ma służyć do rehabilitacji kardiologicznej? Odzyskania formy? Odchudzania? Jako uzupełnienie innego uprawianego sportu? Do ćwiczeń okazjonalnych, regularnych czy intensywnych? 

Bieżnia treningowa oferuje możliwość trenowania w każdą pogodę i w każdej chwili. Zapewnia maksymalne bezpieczeństwo i komfort dla stawów dzięki dodatkowej amortyzacji pasa biegowego . Przy regularnych ćwiczeniach(min. 35 minut dziennie) wskazana jest bieżnia z mocniejszym silnikiem, większym zakresem regulacji kąta podbiegu i kilkoma ciekawymi programami treningowymi. Zakładam, że w przedziale cenowym  od 3 do 5 tyś znajdziemy coś odpowiedniego. 

Do intensywnych treningów i dla osób którym zależy na osiąganych wynikach wskazana jest bieżnia której powierzchnia dopasowana jest do każdego rodzaju stawiania kroków. Na długie treningi, podczas których osiągamy prędkość aż do 16 km/h, najlepiej wybrać najbardziej wszechstronną bieżnię z bogatym wyborem programów treningowych i dużym zakresem regulacji kąta bieżni. Przy wyborze odpowiedniej bieżni warto jest również sprawdzić parametry takie jak: Długość i szerokość pasa biegowego; do marszu w tempie od 1 km/h do 6 km/h powierzchnia 100 cm x 40 cm jest całkowicie wystarczająca. Bieżnia do marszu jest zatem jak najbardziej odpowiednia. Przy truchcie lub joggingu w tempie od 6 km/h do 8 km/h komfortowa będzie powierzchnia 120 cm x 40 cm. Wreszcie do biegania z szybkością powyżej 10 km/h należy wybrać pas biegowy o wymiarach 130 cm x 45 cm lub większy. Najlepiej przekonać się samemu i wypróbować bieżnię na żywo

Jeśli planujemy wykorzystać bieżnie do rehabilitacji, są do tego rodzaju aktywności przeznaczone specjalne maszyny. Duża moc silnika jest tutaj priorytet. Podczas rehabilitacji pac jęcie bardziej maszerują po bieżni, silnik jest w tym momencie bardziej obciążony. Bieżnie „klasyczne” mogą nie wytrzymać takiego obciążenia.  Maszyny do rehabilitacji często wyposażone są w dodatkowe poręcze na całej długości pasa.

 

 

. Moc silnika; Silnik stanowi gwarancję szybkości, a jego moc zależy od tego, w jakim celu chcemy korzystać z bieżni. Im szybciej biegniemy, tym większa jest potrzebna moc silnika.

 

 Amortyzacja; Dobre bieżnie są najczęściej wyposażone w system amortyzacji, którego jakość zależy od modelu. System amortyzacji ogranicza wstrząsy odczuwane przez kolana i wszystkie stawy. Amortyzacja powinna być dostosowana do potrzeb.

Nachylenie; system nachylenia bieżni jest doskonały do zwiększenia pracy mięśni nóg i pozwala urozmaicić trening przez symulowanie biegu pod górkę. Mięśnie dolnych partii ciała (pośladki, uda) oraz mięśnie brzucha (przy podchodzeniu) są zmuszone do bardziej intensywnej pracy, co powoduje, że spalanie kalorii jest szybsze (np. do 4 x przy nachyleniu 20%!).

 

 Podsumowując odpowiedni wybór bieżni jest uzależniony od naszego celu i planowanej intensywności i rodzaju aktywności na maszynie. Wybierając maszynę najlepiej kierować się renomą producenta. York, Kettler będzie najlepszym wyborem bieżni do użytku domowego