Ustawienie kąta nachylenia w bieżni

Bieżnie obok wiadomej funkcji dostosowywania prędkości posiadają również opcję zmiany kąta nachylenia pasa biegowego.

Podczas biegu na bieżni z zerowym nachyleniem imitujemy bieg na płaskim terenie, który jest łatwiejszy niż bieg na świeżym powietrzu z racji braku oporu powietrza i innych aspektów. 

 

Aby bardziej odwzorować bieg na płaskim terenie  w zewnętrznych warunkach na scenę wkracza opcja zmiany kąta nachylenia. Samo zwiększenie o 1-2%  tego kąta pozwala już odczuć inne wrażenie z biegu w porównaniu do zerowego ustawienia. Gdy nachylenie rośnie nasze mięśnie są zmuszone do wytężonej pracy, organizm musi dostarczyć większa ilość tlenu i energii do nich przez co nie tylko przeprowadzamy efektywny trening, budujemy mięśnie ale i spalamy więcej kalorii.

Przykładowo gdy spacerujemy przy nachyleniu 9% nasze łydki pracują o 175%, czworogłowe mięśnie ud o 635% a pośladkowe duże o 345%  bardziej w porównaniu do spacerowania na zerowym kącie.

 Bieg pod górkę nie zawsze jednak jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza dla początkujących. Jeżeli czujesz ból inny niż przyjemne pieczenie w udach lub jeśli jedyny sposób, by utrzymać równowagę to oparcie rąk na poręczach, nie forsuj się i zmniejsz kąt nachylenia bieżni.

Powód, dla którego możesz ustawić nachylenie na najwyższy poziom (w większości bieżni jest to 15%), to wykonywanie treningu, który ma Cię przygotować do specyficznej formy zawodów, np. biegu po bardzo stromym zboczu, albo z dużą ilością podbiegów. Idealny trening na bieżni jest mieszanką odpowiednio zróżnicowanej prędkości i kąta nachylenia, gdyż ciało przyzwyczaja się do obciążenia i po pewnym czasie nie notuje już zmian w swojej sile czy wytrzymałości. 

Ostatecznie wszystko jest zależne od naszego celu treningowego, przykładowo jednego dnia możemy biec na zerowym nachyleniu a drugiego na wysokim, dobrze jest zaczynać od niskiego kąta przy swoim standardowym tempie i np. co minutę-dwie zwiększać nachylenie o 0,5-1%. Możesz też spróbować biec na poziomie 3-5% przez około 3 minuty, a później od razu przestawić się na małe lub zerowe nachylenie. Wszystko jest kwestią naszego celu i poziomu zaawansowania.