Dopasowanie orbitreka do swoich warunków fizycznych jest jednym z głównych elementów gwarantujących wybór idealnego sprzętu, gdyż zapewnia czy dana osoba będzie czuła się jak w parze wygodnych butów i nie będzie odczuwała jakiegokolwiek dyskomfortu podczas ćwiczeń.  Tutaj zwrócić uwagę na czynnik finansowy. Nie każdego stać na orbitrek drogi, wygodny, wyposażony w najnowsze technologie. Szerokie grono posiada ograniczony budżet na orbitrek.Z pewnością maszyna droga, posiadająca pełną regulację wysokości-długości kroku, sterowanie za pomocą komuterka będzie wygodniejsza. Nie oznacza to, że trening na takiej maszynie będzie mało efektywny. Zawsze podkreślam, że każda aktywność jest dobra! Jeśli chodzi o sprawy techniczne i rozstaw stóp. Tanie maszyny do 1000zł posiadają szeroko rozstawione stopy. Najczęściej jest to powyżej 20 cm. Czy może to niekorzystnie wpływać na stawy kolanowe i biodrowe najlepiej, aby wypowiedział się specjalista.

 

 

Kolejnym aspektem jest komfort treningu na orbit reku, wybierając maszynę w ciemno, nie pod własne warunki fizyczne można nabawić się kontuzji, odczuwać dyskomfort podczas treningu np. za krótki krok; nie odpowiedni, męczący rozstaw nóg, albo maszynę która rozleci się po kilku-kilkunastu treningach gdyż nie była dość wytrzymała pod wagę użytkownika. Dobry orbitrek powinien zachęcać do treningu z racji swojego „uszycia na miarę” pod użytkownika gwarantując mu wygodny trening.

Ważnym czynnikiem przy wyborze orbitreka jest również rozstaw stóp im mniejszy tym lepiej ponieważ środek ciężkości ciała pozostaje wtedy w naturalnym miejscu, stojąc rozstawiamy stopy ale kiedy zaczynamy biec zawężamy rozstaw eliminując bujanie się na boki i niebezpieczne dla stawów ruchy, podobnie jest w przypadku orbitreków gdyż wąski rozstaw stóp gwarantuje nam zachowanie równowagi, większy komfort podczas treningu i znacznie obniża ryzyko kontuzji. Najwęższy rozstaw gwarantują nam orbitreki przednionapędowe ale to już od nas zależy jaki orbitrek wybierzemy, wadą przednionapędowców są spore rozmiary w porównaniu do tradycyjnych eliptyków z tylnym napędem i większa awaryjność.

 

Przy cenie do 2000 złotych można już wyłapać przyzwoite orbitreki jak np. sportop e850p, e880p,e2000p lub nieznacznie dopłacając do tych 2000 złotych orbitreki takie jak sportop e2000i, inSportline Caracas . Ten przedział cenowy można uznać za kompromisowy z racji tego, że każdy orbitrek będzie miał swoje zalety ale również i wady.Może być wygodny ale będzie generował spory hałas albo cichy, trwały ale będzie nie wygodny dla osoby ćwiczącej.Wszystko  jest kwestią wyboru i każdy znajdzie w nim coś dobrego dla siebie, nie mówiąc już o rynku sprzętu używanego który może być usłany dużą ilością porządnego sprzętu w rozsądnej cenie.

Powyżej ceny 2000 złotych są już orbitreki naprawdę solidnej jakości. Ciekawy design i rozbudowany komputer z wieloma opcjami jak np. iconsole pozwalający połączyć się z tabletem/smart fonem i monitorować oraz zapisywać nasze postępy. Maszyny powyżej tej ceny zwykle służą latami swoim użytkownikom i nie wymagają częstych napraw oraz serwisowania.

 

Przy cenie 3000-5000 złotych zakupimy już orbitreki wysokiej klasy zapewniające większość pożądanych przez użytkownika funkcji (no może z wyjątkiem gotowania czy prania) ;) w tym również przedziale kupimy już orbitreki z przednim napędem oraz eliptyki z nowoczesnymi funkcjami urozmaicającymi treningi, maszyny w tym przedziale są trwałe, wygodne, zapewniają odpowiedni komfort pracy, są ciche i nie sprawiają problemów mechanicznych.

     Użytek domowy orbitreka zwykle interpretuje się jako 3-4 sesje 30-sto minutowego treningu  w tygodniu, dla osób planujących bardziej intensywne treningi zalecane są maszyny cięższe, wytrzymałe na mocne obciążenia treningowe, wykonane z dobrej jakości materiałów, jeżeli jednak aspiracje trenującego nie są duże wystarczy podstawowa maszyna  która ma np. bardziej rozbudowany komputer albo jest przyjemniejsza dla oka.

 

     Okazje cenowe raczej traktujcie z przymrużeniem oka gdyż nowy sprzęt jest drogi a mało znani producenci raczej mogą wypuścić maszyny słabe albo sprawiać problemy z serwisem przypadku usterek, nie warto wybierać takiego sprzętu gdyż możemy w cenie nowej maszyny nieznanego producenta kupić używany orbitrek dobrej jakości.

 

Jak wygląda gwarancja orbitreka?

     Co do gwarancji orbitreków bywa różnie, jedni producenci zapewniają standardową gwarancję 2 letnią door to door natomiast sprawdzone firmy z długoletnią marką zapewniają nawet 3 lata pełnej gwarancji ( np.Kettler). Co do gwarancji na ramę zwykle to jest chwyt reklamowy gdyż żeby uszkodzić ramę potrzeba naprawdę albo sprzętu z „papieru” albo dużej dozy szczęścia.

 

 

Ważną kwestią jest również testowanie orbitreków, warto jest to robić przy każdej okazji mając na uwadze zakup albo wynajem takiej maszyny; testuj je więc gdzie tylko możesz w salonach fitness, sklepach z takowym sprzętem jak np. decathlon itp. Pozwoli Ci to dobrać maszynę idealną pod swoje warunki fizyczne. Zorientujesz się, jakie gabaryt maszyny, jaka waga koła zamachowego będzie dla Ciebie odpowiednia.

 

Podsumowując, orbitrek musi Ci odpowiadać. Dobry orbitrek to taki, na którym Ci się komfortowo ćwiczy i dobrze się na nim czujesz. Cała reszta to kwestia własnych upodobań i dobrego wyboru.